Honba za pokladem kapitána Rogera

Kapacita tábora je již naplněna.
Všechny došlé přihlášky budeme evidovat jako náhradníky.
Zbývá posledních 15 náhradníků.

Pomocník pro rodiče

Na této stránce se vám pokusíme předat zkušenosti, které jsme nasbírali během několika desítek let našeho působení. Doba se mění, ale základní pravidla zůstávají.

Hodí se na tábor právě vaše dítě?

Je vaše dítě stydlivé nebo hyperaktivní? Je alergické, má dietu, vadu řeči, je hubené či silné? Má jinou barvu pleti? To nám nevadí. Děti jsou sice k těmto vrstevníkům někdy až abnormálně kruté, ale díky našim zkušeným vedoucím a instruktorům jsme schopni vytvořit takové prostředí, ve kterém si jsou děti rovny, nedívají se na rozdíly,snaží se být přáteli a umí si navzájem pomáhat.

Každé dítě se hodí na tábor!

Co se bude dít s vašim dítětem během tábora?

Když se řekne tábor, tak si každý představí stany, oheň a hry. To je běžný pohled na tábor. Je však nutné si uvědomit ojedinělost tábora a fázi vývoje dítěte. Ve svém volném čase i ve škole jsou děti v okruhu několika vrstevníků, s kterými přichází do styku každý den. Většinou mají možnost si tyto přátelé vybírat. Jdou tedy cestou nejmenšího odporu. Jdou tam, kde jim je nejlépe. Na táboře však musí fungovat v kolektivu dětí různého věku i pohlaví. Musí se s nimi naučit komunikovat, hrát si, spolupracovat a hlavně přátelit. Pro dítě je to nová zkušenost. Aby integrace dětí fungovala co nejlépe, jsou u každého oddílu vyškolení a zkušení vedoucí, kteří vaše děti dokáží správně nasměrovat.

Stejně tak děti nejsou zvyklé se o sebe starat v takové míře, která je na táborech zapotřebí. I to se zde naučí. Uklízet si, mýt se, dodržovat denní řád, zodpovídat za svoji práci nebo dodržovat správné stravovací návyky. To vše opět pod kontrolou a za pomoci našich vedoucích.

Co se tedy bude dít s vašim dítětem? Budeme se snažit jej vést životním směrem, který považujeme za správný. To je kolektivní porozumění, schopnost se o sebe postarat, schopnost kolektivní odpovědnosti, odstranit rasovou nesnášenlivost a umět si hledat přátelé.

Rodiče vychovávají své děti. Škola vychovává vaše děti. A my také vychováváme vaše děti!

Co by mělo mít dítě sebou?

Dítě by nemělo mít ničeho hodně ani málo. Všechy věci by mu měly postačit do konce tábora. Pokud se stane, že si ratolest zašpiní své věci dříve, postaráme se o to, aby si potřebné věci přepralo a dalo usušit.

Uvažujte i tak, že dítě spí ve stanech pro dvě osoby. V každém stanu jsou dvě postele a společný stolek. Kufry a boty se většinou dávají pod postel na pevnou podlahu. Prostor pod postelí je vysoký asi 40cm. Proto zvažujte, do čeho věci dítěti uložíte. Ideální jsou běžné cestovní kufry. Převozní tašky na kolečkách už působí problémy. Natož když má dítě dva kufry a pytel bot. Zavazadla i věci musí být v takové míře, aby nekomplikovaly život vašemu dítěti ani nám.

Pozor na cennosti. Určitě dětem nedávajte žádné šperky, drahé hodinky, činský modrý porcelán nebo drahé hračky. Je škoda, když se to případně ztratí a také to v některých dětech může vzbuzovat lítost, pokud takovéto věci nemají.

Mobilní telefony na tábor nepatří. O tom ale v dalším odstavci. Mj. máme problém s elektrikou a tedy i s nabíjením telefonů. Nabité telefony potřebují mít především dospělí, aby je mohli používat v akutních případech.

Na táboře hrozí, že dítě upadne, rotrhne si kalhoty, tričko, sandále. Proto doporučejeme dětem dávat starší věci,
u kterých nebude vadit jejich poškození.

  • Spodní prádlo na 14 dnů
  • Kapesníky
  • Ručníky (alespoň dva)
  • Věci do deště (pláštěnka)
  • Věci do teplého počasí (kšiltovka, šátek, triko s kátkým rukávem, krátké kalhoty, sukně)
  • Věci do chladného počasí (bunda, mikina, tepláky, dlouhé kalhoty, triko s dlouhým rukávem)
  • Věci na koupání (plavky, 2 ručníky)
  • Gumáky
  • Boty do lesa a na výšlap (prošláplé)
  • Sandále
  • Spacák
  • Vložku do spacáku nebo deku
  • Zubní kartáček, zubní pastu, kelímek na vyplachování
  • Mýdlo, šampón
  • Toaletní papír
  • Kapesní nožík (rybička, žádná dýka)
  • Kdo může, ať si vezme svoji škrabku
  • Velká lžíce, malá lžička
  • Ešus nebo miska (na polévky, omáčky, knedlíky, těstoviny)
  • Hrneček plechový nebo plastový (čaj, kakao, puding)
  • Útěrku
  • Propisku, obyčejnou tužku, sešit na psaní
  • Dopisní papír, dopisní známky, korespondenční lístky
  • Seznam adres, na které vám může napsat dopis
  • Šití (jehlu, niť)
  • Baterku (náhradní baterky)
  • Potřebné léky (pokud je dítě pravidelně užívá)
  • Pevné desky A4 na diplomy a fotografie

Dopis nebo mobil?

Každý kdo někdy na táboře byl ví, že když při rozdávání dopisů zaznělo právě jeho jméno, byl to ten největší zážitek, který jste v ten den zažili. Důvod je zřejmý. Dostali jste signál, že na vás někdo vzpomíná (pokud tedy zrovna nepřišla účtenka za plyn). Večer jste si dopis přečetli a někdy jste i uronili slzu.

Tábor je i o oddělení od rodičů. Co jsi dělal, kde jsi byl, jaké to bylo, co bylo k jídlu. Tyto otázky dětem pokládáme každý den v roce. Ale proč je pokládat i na táboře. Na tábor posíláme děti za něčím novým - jiným. Nesnažme se je tedy uvést do obyčejného života.

Přemýšlejme dále. Tušíte, co se stane, když Vás díte každý den slyši a najednou nezavoláte nebo se opozdíte? Pláče! A to tak dlouho dokud nezavoláte. Má strach, že Vás neuslyší, že nebude s maminkou a tatínkem. Myslíte si, že bez telefonu to musí být stejné? Ale jistě! Ale pouze první tři dny. Pak si dítě zvykne a těší se na dopisy. A věřte, že dopis nebo balíček je pro něj cennější než pravidelné nebo i průběžné telefonáty. Průběžné telefonáty jsou dokonce ještě horší než ty pravidelné. Díte si zvykne, že je samo a najednou zavoláte a je mu opět smutno. Zvykne si, zavoláte a je mu opět smutno.

V dnešní době mobilních telefonů je velmi těžké odolat. Ale věřte, že když nedáte vašemu dítěti telefon sebou a nebudete mu na tábor volat, tak uděláte nejlíp, jak můžete.

Telefon mj. láká děti si s ním hrát, brát je do kapes, do stanů ke kamarádům, chlubit se s nim a hádat se, který je lepší. Jistě tušíte všechny nástrahy, které se za těmito drobnostmi nacházejí.

A pakliže máte obavy, že vám vaše dítě nebude psát, tak nemějte strach. Každé dítě je povinné napsat dopis na začátku tábora, v půlce tábora i na konci tábor. Dokonce na to máme hry, abychom děti přinutili dopisy napsat.

Rodiče!, pište dopisy! Fungovalo to dříve, funguje to i nyní!

Návštěva v průběhu tábora?

S návštěvou na táboře je to stejné jako s mobilem. Zbytečně je pak po vašem odjezdu dítěti smutno. Ale co hůř!? Bývá smutno hlavně těm ostatním, co se na to dívají, ale jejich rodiče nepřijedou protože nechtějí nebo nemohou. Ale tomu to malé dítě nerozumí! Proto bychom tomu měli porozumnět alespoň my dospělí!

Pionýr, z. s.

Pionýr je demokratické, dobrovolné, samostatné a nezávislé sdružení dětí, mládeže a dospělých. Zabývá se osvětovou, výchovnou, vzdělávací a charitativní činností.

Ideály Pionýra

Pravda, Poznání, Přátelství, Pomoc, Překonání, Příroda, Paměť

Www: Pionýr, z. s.
E-mail: pionyr@pionyr.cz

Letní tábor pro děti
Honba za pokladem kapitána Rogera